Kosttillskott · Innehåll · AnalysOm våra underlag
Elit Nutrition B-Complex 60 caps

Elit Nutrition

Elit Nutrition B-Complex 60 caps

60 kapslar

59/100
AP-poängPreliminär

Poängen bygger på dokumenterade produktuppgifter och granskningsunderlag. Den visar inte att den här förpackningen är laboratorietestad.

Granskningen i arkivet

Produktuppgifter uppdaterade 21 oktober 2026

Produktuppgifter

Deklarerat innehåll

L-askorbinsyra, zinkglukonat, fyllnadsmedel (maltodextrin), nikotinamid, emulgeringsmedel (magnesiumsalter av fettsyror), tiaminmononitrat, riboflavin, D-kalciumpantotenat, pyridoxinhydroklorid, klumpförebyggande medel (kiseldioxid), metylkobalamin, D-biotin, pteroylmonoglutaminsyra.

Per 1 kapsel
ÄmneMängd
Vitamin C500 mg
Tiamin22 mg
Riboflavin24.5 mg
Niacin54 mg
Vitamin B69.45 mg
Folsyra400 µg
Vitamin B121000 µg
Biotin450 µg
Pantotensyra16.2 mg
Zink14.5 mg

Portion eller dagsdos på etiketten

Per 1 kapsel

Användning enligt etiketten

Ta 1 kapsel dagligen med vätska, gärna i samband med måltid.

Varningar från etiketten

Överskrid inte rekommenderad daglig dos. Tänk på vikten av en balanserad och varierad kost och en hälsosam livsstil.

Det här begränsar bedömningen

Underlag som saknas

  • Produktidentitet i källorna

    Produktnamn, förpackning och produktkod har jämförts med sparade källor. Matchningen gäller webbuppgifterna för vald variant, inte ett fysiskt prov.

  • Redovisade ämnen och mängder

    Deklarationsbas: Per 1 kapsel. Vitamin C 500 mg; Tiamin 22 mg; Riboflavin 24.5 mg; Niacin 54 mg; Vitamin B6 9.45 mg; Folsyra 400 ug; Vitamin B12 1000 ug; Biotin 450 ug; Pantotensyra 16.2 mg; Zink 14.5 mg. Uppgifterna är deklarerade mängder, inte analyserad halt. Överlappande varav-rader ska inte summeras.

  • Övriga ingredienser och allergener

    Fullständig kontroll av deklarerade övriga ingredienser och allergenuppgifter är inte slutförd. Inga antaganden om frånvaro av allergener görs.

  • Märkning och påståenden

    Svensk märkning, rekommenderad dos och produktpåståenden är inte fullt granskade mot aktuellt etikettunderlag.

  • Analyserad identitet

    Ingen aktuell analys av den färdiga produktens identitet är styrkt för denna produktversion.

  • Analyserad halt

    Ingen aktuell analys av deklarerad halt är styrkt för denna produktversion. Äldre eller andra produkters rapporter överförs inte.

  • Stabilitet och hållbarhet

    Produktversionens stabilitet och halt under hållbarhetstiden är inte styrkta i det granskade materialet.

  • Relevanta föroreningsanalyser

    Tillräckliga analyser av relevanta föroreningar är inte knutna till aktuell produktversion eller batch.

  • Analysmetod och laboratorium

    Laboratorium, analysmetod, aktuell produktmatris och provkoppling är inte tillräckligt verifierade tillsammans.

  • Tillverkningens kvalitetssystem

    Ett giltigt kvalitetssystem för den faktiska tillverkningsanläggningen är inte produktbundet i det granskade materialet.

  • Råvaror och recepturändringar

    Dokumenterad styrning av råvaruleverantörer och recepturändringar är inte produktbundet verifierad.

  • Bolagets kvalitetsansvar

    Bolagets kvalitetsansvar, funktion och kompetens är inte tillräckligt styrkta för poäng i denna granskning.

  • Batchspårbarhet

    Aktuell batch och dess prov- och dokumentkedja är inte verifierade för vald produktversion.

  • Avvikelser och uppföljning

    Produktbundet underlag om avvikelsehantering och uppföljning är inte verifierat.

  • Tillgängligt analysunderlag

    Ingen aktuell produkt- och batchkopplad analyssammanfattning är styrkt i materialet.

Laboratorieresultat

Ingen publicerad laboratorierapport för produkten

Här visas rapporterna när de har granskats och publicerats i Kosttillskottsarkivet.

Så skiljer vi på underlagen